Quantcast
Channel: Форум imoti.net - Етажна собственост, закони, проблеми и дискусии
Viewing all 73 articles
Browse latest View live

Проблем с паркиране в двора на блока (4 отговори)

$
0
0
Здравейте,
Домоуправител съм и в нашия блок има следния казус:
Под блока има гаражи, с изход към задния двор. Дворът де факто представлява алея, на която, ако се паркира, срещу гараж, се възпрепятства достъпа до него.
Срещу задния вход обаче, и на още едно място (да не навлизам в геометрични подробности) има възможност за паркиране на автомобили без да се възпрепятства достъпа до гаражите.
В момента се вихри някакъв скандал кой има (и дали изобщо има) право да паркира на тези места.
Тезите са няколко:
1. Само собствениците на гаражи имат право да влизат съответно да паркират в двора.
(една подтеза, за която съм убеден, че не правилна, е че наемателите на гаражи, нямат същите права, като собствениците.)
2. Всеки, който си поиска може да паркира, на принципа: "Кой превари, той завари", стига да не пречи на собствениците/наемателите да си влизат в гаражите.
3. И моята теза, че ОС на собствениците, трябва да назначи комисия, която да очертае т.н. "свободни паркоместа" и да ги обяви на търг между собственици/наемателите в сградата.

Бихте ли дали мнение, коя теза според Вас е законосъобразна?

П.С.
Според моя нот. акт, както и според другите, предполагам, всички притежаваме идеални части върху дворното място.


Предварително благодаря

Ремонт на общ покрив (няма отговори)

$
0
0
Здравейте,
И благодаря предварително за отговорите, който бих получила!
Проблема е следния: общ покрив със собственик на партерен етаж и друг вход на Агенция държавен финансов контрол. Като домоуправител съм провела среща с представител на агенцията и съм показала документите на блока с разределените общи части и сумите, който събираме за ремонт. Понеже те са с отделен вход, но под общ покрив от тях не събираме суми за подръжка на входа.НО ЗА РЕМОНТ НА ОБЩИЯ ПОКРИВ редно ли е и по какъв начин да изискаме пари за смяна на улуците на покрива. От миналата година имаме оферта за подмяна на прогнили улуци. Тази година собствениците настояват ремонта да се извърши. По какъв начин да изискам да бъде платена, частта на агенцията- с представяне на отделна фактура от фирмата изпълнител или от общата фактура спрямо идеалните части.

Проблем ли е да се осчетоводи наем за офис на фирмата, която се помещава над 3 етаж на сградата? (1 отговор)

$
0
0
А пък мен ме интервсува има ли проблем когато фирма се нанесе на по висок от трети етаж, тъй като счетоводителката ми спомена, че след третия етаж можело при евентуална проверка от НАП да не ми признаят разходите поради еди кой си си закон или точка от закона, което ме озадачи. Та нали си плащам наема и си е на името на фирмата ми. Какво значение има че сме на 5 етаж? Ако трябва да публикувам нова тема?

Въпрос от наемател. (няма отговори)

$
0
0
Здравейте имам едно питане ,като наемател на двустаен апартамент в гр. Пловдив.
Въпросът ми е следния ,имам ли право като наемател да ползвам паркомясто от двора на блока ни. Двора се използва само за паркиране на авотомобили. Места в двора има за паркиране ,но когато си паркирам автомобила (няколко пъти съм се опитвал) веднага почват кавги и какви ли не още. Предполагам ,че след като си плащаме за всякакви работи стълбище ,чистачки ,асансиори и тем подобни ,защо не ми позволяват да паркирам там. Когато съм говори с така наречения домоуправител ,казва ,ще помислим по въпроса и всичко приключва ( на 2 3 пъти това се е случвало). И пак да попитам като наемател имам ли право да ползвам дворното паркомясто ,и ако имам право как забога да се разбера с тези "хора" в този вход?

Етажна собственост , тавански помещения. (1 отговор)

$
0
0
Здравейте! Казуса ми е следния - притежавам апартамент на първи (и на практика последен) етаж , в малка кооперация. Под мен има партер с магазини , а над мен има тавански помещения.Едното таванско помещение (сравнително просторно) , преди години е било преустроено и в момента се ползва като жилище.Собственика на въпросното жилище е решил че трябва да си поделим парите за евентуален ремонт на неговият покрив ,защото според него това било "обща част" . В закона за собствеността пише , че покривът е обща част само когато не е разделен на отделни складове или други помещения.В нашият случай покрива е абсолютно разделен и всеки си има собствена част от него.Та... питането ми е следното - след като всеки си има собствена част от покрива (неговата се ползва за жилище) , значи покрива вече не е обща собственост нали? И всеки си отговаря за ремонтите в неговата си част.

Провеждане на "задочно"ОС на ЕС, по ел. поща? (няма отговори)

$
0
0
Здравейте, и.д. управител съм на ЕС във вход на сграда с 17 апартамента. Само 4-ма от собствениците живеят в сградата, останалите са дали жилищата си под наем. Свикването на Общо събрание е изключително трудно - членовете на ЕС не се отзовават, в последните 2-3 години се налага да изчакваме определените в ЗУЕС 60 минути, за да взимаме решение с намален кворум.
Поради тези причини възнамерявам да организирам "задочно" общо събрание, чрез кореспонденция по ел. поща. Разполагам с адреси - лични, или на роднини (деца, но възрастни!), на всички 14 собственика. Излагам темите за решаване и изисквам гласуване с обратна поща от всеки един; разпечатвам сътоветните е.майли-"бюлетини" и ги прилагам към протокола на събранието, в който отразявам резултатите от гласуването. Твърдо копие от цялата кореспонденция по това ОС остава в архива на ЕС.
Доколкото в настоящието издание на ЗУЕС темата не е засегната - моля, за компетентен (юридически) коментар, доколко една такава процедура е легитимна? Т.е. ако при така проведеното събрание се наложат решения - примерно - за финансиране на ремонтни работи по общите части на сградата - може ли член на ЕС, който не е гласувал по ел. поща, да отаже да плати своята част за ремонт според наложилото се с мнозинство на гласувалите решение?

Как се плаща за ремонти и консумативи (няма отговори)

$
0
0
Какво означава, че СОБСТВЕНИКЪТ инма задължения да заплаща за ремонти и консумативи? Ако собтвениците са двама? В тозислучай на апратамент ли се плаща (тоест, на имот), или на брой живеещи в апартамента (тоест, собственици и ползватели)? Имаме случаи, в които двама собственици се обявяват, че живее само един - а другият бил при внуците, и се плаща само за един човек, а на практика си живеят и двамата... Как да се справим с тази ситуация? Има ли ясно указание в закона, на базата, на което можем да искаме да си плащат двамата? Освен това, когато се правят ремонти, тогава тези хора пак настояват другите да плащат на брой членове в домакинството, а те като собственици да плащат само колкото били ползвателите, тоест един, а не двама!

Ремонт на покрив (няма отговори)

$
0
0
Имате ли опит с ремонт на покрив. От 2-3 години има съседи, които увъртат, и положеннието вече става сериозно, а не искат да събират пари и саботират всички опити за ремонт. Аз мога да платя за ремонта, но как да си взема после парите, защото всички казват, че такива ремонти ставали само с решение на общото събрание, а такова не се събира - или ако се събере, всички се карат и нарочно не вземат решение.... Има ли фирми, които правят ремонта, но после по съдебен ред си вземат парите от всеки отделен собственик? Някой може ли да помогне.... Прочетох това:

"Собствениците са основните лица, задължени по закон, да плащат разходите за ремонт, реконструкция, преустройство и обновяване на общите части на сградата. Те плащат и за подмяна на общите инсталации или оборудване. От вноските им се поддържа фондът “Ремонт и обновяване”на етажната собственост. Разпределението става съразмерно с притежаваните от тях идеални части (по реда на чл. 6, ал. 1, т. 9 от ЗУЕС). Ползвателите са длъжни да плащат тези разноски или част от тях само ако това е уговорено със собственика. Обитателите пък по закон не плащат изобщо такъв разход. Така ако протече покривът на блока, плащат всички собственици на апартаменти..."

Тоест, парите за ремонт са на имот - или на брой собственици - тоест - ако има 20 апартамента, като половината се притежават от двама собственици, а другата половина са само с по един собственик - ремонт се прави като се събере такса от 20 (10х2) собственика + 10 (10х1) собственика - тоест общо 30 "равни части" от сумата за ремонта - или от поравно разделени между имотите пари, тоест, 20 "равни части", колкото са имотите?... Като гледам текста по-горе, трябва да е на имот, разделено на квадратурата, нали? А не на брой хора обитаващи имота?

И ако собствениците не искат да спазват закона - към коя институция да се обърна за съдействие? Или да търся фирма, която индивидуално си събира таксите?

Намерих и този текст:

"Като собственик имам право да извърша със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общата част на сградата без решение на общото събрание на етажната собственост. Разходите за извършения ремонт за моя сметка, се възстановяват или се прихващат от дължимите от мен вноски, определени за фонд „Ремонт и обновяване” с решение на общото събрание. А в случаите на неотложен ремонт, с решение на управителния съвет се отпускат незабавно финансови средства от фонда “Ремонт и обновяване”. Ако такъв фонд липсва или средствата в него са недостатъчни за неотложния ремонт, се свиква общото събрание, на което се взема решение кой и по колко дължи за ремонта. Какво се случва, ако това не даде ефект или ако общо събрание не се свика, и към кого мога да се обърна за помощ?"

Бившият домоуправител е сред най-сериозните тарикати и нарушители. Отказа да е домоуправител, и сега никой не е - и не знам към кого да се обърна?

Заплащане на разходи за домашен любимец (няма отговори)

$
0
0
Имам съсед, който по цял ден си разхожда кучето и казва, че съседите са съгласни да плаща 1 лев такса. Тези пари обаче не се приспадат от общите месечни сметки, а отиват за "общи" - касата на входа. Обаче, аз като многочленно семейство, съм ояетен, защото ето какво казва следния текст:

"Предвидена е и такса вход за домашните любимци. По закон собствениците, ползвателите и обитателите, които отглеждат в сградата животни, подлежащи на извеждане, плащат такса за всеки домашен любимец. Тя е в размер като за още един член на домакинството. Причините за това са, че животните също използват асансьора или стълбището. А това неизменно е свързано със замърсяване и разходи за почистване."

Съседът казва, че кучето му е "чисто" и на никого не пречи, и ме обвинява в "лошо" отношение към животните, но на практика, аз искам той да си плаща както е по закон като член на домакинството. Няма домоуправител, и никой не иска да става, а съседът си прави каквото иска. Прав ли съм да искам той да си плаща, и към кого да се обърна за помощ, защото той казва, че ако "болшинството" от съседите са съгласни да плаща такса, това е решение на общото събрание, и законът не важи!....

риск върху разплащателна сметка на ет. собственост открита от домоуправител (2 отговори)

$
0
0
Здравейте, има ли риск от запор разплащателната сметка открита от управител на етажна собственост открита съобразно ЗУЕС ?

Отправих устно запитване към една Банка, които не можаха да ми дадат категоричен отговор, но според тях, щом се открива сметка с титуляр Управителя на етажната собственост с ЕГН, то е възможно ЧСИ да наложи запор на средствата и те ще бъдат длъжни да се съобразят с нареждането на ЧСИ.

Има ли как да бъде защитена сметката от подобни актове ?

Нова сграда - пускане на ток (няма отговори)

$
0
0
Здравейте, проблемът при мен е това, че минаха 2 месеца от както сградата има АКТ 16, а все още няма ток. Строителя ми каза още тогава, че сега трябва да отида и сама да се оправям- ЧЕЗ, Софийска вода и в общината. В последните две нямах никакъв проблем, но от ЧЕЗ ме върнаха и казаха, че не били сложени електромери, нещо за някакъв трафопост и с една дума нищо не зависи от тях. Строителят пък ми каза обратното. И сега не знам какво да правя, някой имал ли е подобен проблем? Какви са процедурите?

Теч на тераса в апартамент заради съседската тераса има ли закон (3 отговори)

$
0
0
Здравейте искам да споделя и да попитам дали има закон за това че от съседите над мен който неса си остаклили терасат ми тече вода в мойта като вали дъжд буквално ако искам да правя нещо или да изпуша една цигара трябва да излизам с чадър говорих с тях и ми казах че не е техен и няма да си запушат дупките на терасата ако някой знае закон нека да кайе към кого да се обърна моля да пише защото ми писна все едно и също

Почистване на силиконова мазилка от прозорец (няма отговори)

$
0
0
Здравейте, давам направо по казуса, който е такъв. Купих жилището с нацапан прозорец, като не успях да го изчистя по никакъв начин и се свързах с отговорника по дограмата, след като дойдоха на оглед ми казаха: "това е силиконова мазилка, няма как да се изчисти, ще Ви направим нов прозорец, за сметката на фирмата строител" до тук всички идеално, докато 2 седмици по-късно не ми се обаждат с думите, купете си един препарат за 1,70 лв. използвайте ръкавици, защото е чиста киселина и си почистете прозореца. И сега започват проблемите. Купих препарата, но се оказа невъзможно да стигна до проблемната зона, защото прозореца не се отваря, а е от тези най-големите. Не ми се катери по первазите, защото съм на 7-мия етаж и без да ме е страм си признавам, че ме е страх. Изобщо не знам какво да правя сега в тази ситуация, от съседи разбрах, че строителя се е отказал да сменя стъклопакетите, защото всички имат подобен проблем и това ще е голям разход за тях. Не знам до колко този препарат ще успее да махне петното от моето стъкло, защотот е най-голямото, няма други апартаменти с толкова сериозно изцапване.

Ако наема фирма за почистване, дали ще успее да го махне? Използвали ли сте подобни услуги?

Давност на задължения по ЗУЕС (няма отговори)

$
0
0
Здравейте, имат ли давност задълженията на собственик на имот във вход за задължения възникнали във връзка с решения на ОС на етажната собственост по ЗУЕС ?

дворно място право на ползване (1 отговор)

$
0
0
Имам следното питане и нужда от съвет!Имам апартамент в жилищна кооперация строена 60те години на миналия век.Жилищната кооперация има вътрешен двор,който е отделен от другите съседни имоти с ограда.Едно време устно е уговорено ,кой коя част от двора да ползва и кое е неговото място.Но сега определени хора живеещи в кооперацията нарушават тази уговорка,нарушават границите на уговорените места и дори заграбват от тях. Доколкото знам земята ,върху която е построена сградата, е била собственост на един човек ,който е учредил право на строеж.В нотариалния акт пише ,че притежавам процент от общите части на сградата и същия процент от "дворното място, върху коeто е построена сградата"!Изрично е написано "дворното място ,върху която е построена сградата"!Това значи ли ,че притежавам само идеална част от двора ,върху която е сградата и пътеката за входа,но не и част от двора, който не е застроен.И съответно имали вариант собственика на земята ,да е единствен собственик на незастроената част от двора?!Доколкото знам, строителя е можел да направи апартаментите с по-добро разположение ,ако разположи входа отзад ,но не го е направил.По този начин живущите няма належаща нужда за достъп до незастроената част на двора,което навява на мисълта ,че е направено нарочно.

Системни проблеми със съседи (наематели) (няма отговори)

$
0
0
Здравейте, имаме проблем с агресивни и шумни съседи. Няколкократно са предупреждавани и дори е подаван сигнал до 112. Денонощно и ежедневно се разиграват скандали по между им, дори и физически контакти, и то в присъствието на детето им, като всички живущи в близост до техния апартамент сме подложени на този тормоз. Бихте ли ме насочили какви са стъпките, по които въпросните съседи да бъдат изгонени от входа? В коя институция се подава жалба от домоуправителя и останалите живущи във входа? Благодаря предварително.

Порочна практика (няма отговори)

$
0
0
Здравейте,
пиша с цел изясняване на ситуация, а именно:
1.Преди 10 дена съкооператорите на моята майка са решили да се направи наложителен "авариен ремонт", и са викнали фирма, която е направила 3D снимки и са ги качили на диск. От фирмата твърдят,че ремонта е спешен. Без да се свика общо събрани, без да се покаже офертата на всички съкооператори ремонта започва. Даже домоуправителя в случай жена на 80+ подписва договор с въпросната фирма. Дата на започване на ремонта е 16.06.18 с поет от тях ангажимент за 6 дни (работни) да приключат, ако не ни дължат неустойка. По мой сметки срокът е изтекъл вече.
2. Установи се, че сумата за този ремонт е разделена на общи части. Около 600- 650 лв. на семейство. 16 семейства... В офертата е дадена сума без ддс, а на хората се иска сума с ддс.
3.Диска направен от фирмата бе занесен на независими експерти от софийска вода,който установиха, че има тръба за смяна но не и всички тръби. Реално установиха, че ремонта по никакъв начин не е авариен.
4. Ремонта започна, а на хората мазетата не бяха почистени. Познат на една от организаторките на ремонта каза, че на семейство се пада по 200лв. за почистване на мазе.
5.Бяха взели на маоята майка половината от сумата за нейния ремонт, но след страхотни скандали ние си взехме парите обратно и отказах да плащаме каквото и да е било без общо събрание.
Съмненията ми в случая са ,че някой си прави далавера и ще му излезе безплатно а друг ще обере пешкира.
Какво мога да направя , за да спра тази порочна практика и всички да си получат заслуженото?

Етажна собственост (няма отговори)

Вижте Въпрос 385 към Бойко Борисов, Министър-председател на Република България | tv7.bg - Винаги в неделя (няма отговори)

$
0
0

Поздрави към Министър-председателят на България, г-н Бойко Борисов !
Поздрави към журналистът Николай Бареков и екипа на Винаги в неделя !
Поздрави към tv7 за смелостта !
http://tv7.bg/vinagi-v-nedelia/Question?guestId=7038292&page=4
---
Г-н Премиер, в България има хиляди сгради Етажна собственост без избран домоуправител.
Възможно ли е МВР, заедно с представител на Кметството, да прави проверка в сгради, където няма избран домоуправител ?
Това е един от признаците, че в сградата живее или живеят криминално проявени лица и никой от съсобствениците не иска да се занимава с тях .
В тези случаи само Служебен Домоуправител ще може да осигури спокойствие на гражданите.
Благодаря Ви !
---
Бъдете здрави и успех !
Владимир Йосифов, гражданин

Половин апартамент (няма отговори)

$
0
0
Здравейте,
имам предписан на мое име половин апартамент, а другата половина е на баща ми.Имам и полусестра от 1-вия брак на майка ми.Искам да питам ако баща ми почине какво ще стане с неговата половина.Кой ще я наследи - аз или майка ми ? И ако е майка ми, тя може ли да предпише нещо на сестра ми, при положение, че тя няма нищо общо с баща ми.Тя си има свой баща и т.н.
Понеже не съм много запознат с тези неща и бих искал мнения от хора, които са запознати.
Благодаря.
Viewing all 73 articles
Browse latest View live